کار خیر درمانی تعرفه‌بردار نیست / بیمارستان‌های خیریه در آستانه تعطیلی

کار خیر درمانی تعرفه‌بردار نیست / بیمارستان‌های خیریه در آستانه تعطیلی

  • خانه
  • -
  • اخبار بیمارستان
  • -
  • کار خیر درمانی تعرفه‌بردار نیست / بیمارستان‌های خیریه در آستانه تعطیلی
کار خیر درمانی تعرفه‌بردار نیست / بیمارستان‌های خیریه در آستانه تعطیلی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مدیرعامل و رئیس بیمارستان خیریه حضرت صدیقه زهرا(س) ضمن تشریح مشکلاتی که تعرفه‌گذاری اجباری برای مراکز درمانی خیریه ایجاد کرده است، هشدار داد که مشکلات، موجب شده بیمارستان‌ها و مراکز خیریه درمانی در معرض تعطیلی قرار گیرند.

ولید دنده‌بر، مدیرعامل و رئیس بیمارستان خیریه حضرت صدیقه زهرا(س)، در گفت‌وگو با ایکنا، به تشریح مشکلات بیمارستان‌های خیریه در شرایط کنونی پرداخت و انتظارات فعالان این حوزه از دولت جدید را تشریح کرد.

وی با اشاره به اینکه بیمارستان‌های خیریه و مراکز درمانی خیریه قبل از بحران شیوع کرونا شرایط بسیار بدی داشتند، گفت: علت این شرایط تغییر نامناسب تعرفه خدمات سلامت در این بیمارستان‌هاست که از طرف وزارت بهداشت ابلاغ شد. این موضوع از سال ۹۶ شروع شده و نگاه مدبرانه در حوزه خدمات سلامت به مراکز خیریه درمانی نشده است.

افزایش آسیب‌ها با تعرفه‌گذاری نامناسب

دنده‌بر از افزایش آسیب‌های وارده به مراکز درمانی خیریه در پی تعرفه‌گذاری نامناسب سخن گفت و افزود: با این اقدام روز به روز مراکز خیریه به سمت تعطیلی کشانده می‌شوند. البته در تلاش بودیم با مراجعه به مراکز و نهادهای مسئول این مشکل را حل کنیم که کرونا شیوع پیدا کرد. از زمانی که کرونا در کشور شیوع پیدا کرد، هم کادر درمان و هم مردم دچار نگرانی شدند که خوشبختانه کادر بالینی با احساس مسئولیتی که داشتند پای کار آمدند، اما مردم به دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا برای درمان مشکلات سلامت خود دیگر به بیمارستان‌ها مراجعه نمی‌کردند و این موجب کاهش تعداد مراجعان به مراکز درمانی شد.

این پزشک کشورمان ادامه داد: از سوی دیگر ابلاغ نامناسب تعرفه خدمات سلامت از سوی وزارت بهداشت و تورم و گرانی نامتناسب با شرایط اقتصادی کشور موجب شد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خیریه رو به نابودی بروند و اگر این فرایند هرچه سریع‌تر اصلاح نشود دیگر قادر به فعالیت نیستیم.

وی این مسئله را یادآوری کرد که مراکز خیریه فقط در حوزه دیالیز ماهیانه حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ بیمار را در سطح کشور دیالیز می‌کنند و افزود: متناسب نبودن دخل و خرج و مشکلات اقتصادی دامن خیران را نیز گرفته و دیگر این گروه نیز توان ورود به انجام کار خیر را ندارند و همین مسئله وضعیت مراکز درمانی خیریه را بدتر کرده است.

دنده‌بر به فعالیت ۴۷ بیمارستان و نزدیک به ۲۵۰ مرکز درمانی خیریه در کشور اشاره کرد و گفت: به حدی تبعیض در مورد این مراکز خیریه وجود دارد که پزشکی که در بیمارستان خیریه کار می‌کند، نظام سلامت برای این پزشکان هزینه کمتری در نظر می‌گیرد و همین موجب می‌شد پزشکان دیگر به سمت مراکز خیریه نیایند و ترجیح دهند در بخش خصوصی کار کنند و حتی این نگاه تبعیض‌آمیز موجب شده پزشکانی که قبلاً با عشق و علاقه به مراکز خیریه می‌آمدند و عمل‌های جراحی انجام می‌دادند به سمت بیمارستان‌های خصوصی بروند.

وی از همه پزشکان برای حضور در عرصه انتخابات سازمان نظام پزشکی دعوت کرد و گفت: جامعه پزشکی باید از فرصت این انتخابات استفاده و نظرات تخصصی و فنی خودشان را به مسئولان نظام سلامت منتقل کنند. اگر جامعه پزشکی احساس مسئولیت نکنند این جایگاه علمی، صنفی و غیر سیاسی سازمان نظام پزشکی جایگاه خود را از دست خواهد داد.

مدیر عامل و رئیس بیمارستان خیریه حضرت صدیقه زهرا(س) در ادامه به بیان خواسته‌های مراکز خیریه از دولت آینده پرداخت و گفت: اگر نگاه درست نباشد، بسیاری از هدف‌گذاری‌ها و برنامه‌های مدون مختل خواهد شد. انتظار داریم نظام سلامت در دولت جدید نگاه ویژه‌ای به کار خیر داشته باشد. کار خیر را با تعرفه اجباری نمی‌توان مدیریت کرد. بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خیریه سالیان سال است که خدمات ارائه می‌کردند و از کسانی که توانمند هستند تعرفه کامل می‌گرفتند و از کسانی که ناتوان هستند تعرفه کمتر می‌گرفتند و حتی به افراد نیازمند کمک می‌کردند و هیچ کس متوجه نمی‌شد چه کسی نیازمند است و چه کسی نیازمند نیست.

بروکراسی سخت ورود به کار خیر درمانی

وی تصریح کرد: با این روش نیازمندان هم تکریم می‌شدند، چراکه رسالت مؤسسات درمانی خیریه همین است اما وقتی نگاه به خیر را براساس تعرفه و نگاه خاص تغییر دادند در چند سال اخیر شاهد افتتاح حداقلی بیمارستان‌ها و مراکز خیریه بودیم و به حدی بروکراسی راه‌اندازی مراکز درمانی خیریه دشوار شده است که بسیاری از افراد از کار خیر در حوزه سلامت عقب‌نشینی کردند، چراکه در وضع اقتصادی که تورم تجهیزات پزشکی تا ۶۵۰ درصد بالا رفته با تعرفه‌ای که تورم ۲۸ درصدی و حتی ۴۰ درصدی را لحاظ کرده نمی‌توان کار کرد. از سوی دیگر در شرایطی که تمام بیمارستان‌های دولتی نسبت به پرداخت مبالغ خاص ویژه کرونا به کادر درمان خود اقدام کرده‌اند دولت بیمارستان‌های خیریه را رها کرده است.

وی با ابراز تأسف از اینکه بیمارستان‌های خیریه نه ردیف بودجه و نه حمایت دولتی دارند، گفت: این مراکز در شرایط کرونا چگونه می‌توانند نیروهای خود را حفظ کنند تا بتوانند پا به ‌پای سایر بیمارستان‌ها به مردم خدمات  ارائه دهند.

دنده‌بر از دولت جدید خواست همانطور که از صنف بخش خصوصی و دولتی برای همفکری دعوت می‌شود، از صنف بیمارستان‌های خیریه و مؤسسات خیریه درمانی هم و افزود: متأسفانه مؤسسات درمانی خیریه تشکل صنفی ندارند. برای تشکیل صنف مراکز درمانی خیریه بروکراسی اداری ایجاد کرده‌اند که نتوانیم برای این صنف یک تشکل ایجاد کنیم. وزارت بهداشت مراکز خیریه درمانی را نه در قانون مراکز درمانی لحاظ کرده تا نظرات تخصصی خود را اعلام کنیم، نه ما را به عنوان بخش خصوصی پذیرفتند که با بخش خصوصی بتوانیم فعالیت کنیم و نه در یک چهارچوب خاص تلقی کرده که کار خیر ادامه پیدا کند.

انتهای پیام

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.